“Mikor először voltam gyepmesteri telepen, sírtam. Volt otthon egy halálra kényeztetett, dagadt, ágyban alvós kutyám, Max…és azt hittem, ez a normális, hogy minden kutya így él. Vagyis ez nem igaz, ennyire nem voltam idealista sosem, inkább egyszerűen csak bele sem gondoltam. Mert nem az én dolgom, nem az én problémám. Aztán valahogy mégis belekeveredtem. Megláttam egy vizslát az interneten, borzalmas soványan, és szerelmes lettem. És segíteni akartam. Nem nagy dologban, csak fogtam a póráz végét egy gazdikereső rendezvényen, mert ez is segítség, egy kéz. Néha fényképeztem, mert szeretek fotózni, minden kutya más egyéniség, arcuk van, jellemük, és egy-egy jó fotó megváltoztathatja valaki életét. És egyre közelebb kerültem, és egyre többet akartam tenni…
Mikor először voltam gyepmesteri telepen, sírtam. A kutyák ugattak, nyüszítettek, a rácsokhoz nyomták az orrukat és úgy néztek rám, szégyelltem magam, hogy nem segítek. Hogy nem vihetem őket haza, hogy elsétálok, és olyan ember leszek a szemükben mint a többiek, közönyös. Nem voltam közönyös, a szívem hasadt meg, mert tehetetlen voltam. Szerencsére olyan egyesülethez kerültem, akik nem csak álltak könnyes szemmel, hanem tettek is. Egész nap csak a kutyák jártak a fejükben, az oltások, orvosok, műtétek, ez köhög, az sántít…Akkor még nem értettem ezt a világot, még csodálattal és tisztelettel néztem olyan emberekre is, akikről ma már tudom, hogy mennyire nem csak az állatok miatt teszik azt, amit. Mert az állatmentés egy álarc, amivel könnyű kompenzálni az életünk egyéb hiányosságait. Nyilván ezt tettem én is, de akkor még ezt nem láttam, mert messziről minden korona fényesen ragyog.
Mikor először voltam gyepmesteri telepen, sírtam. Aztán megszoktam, néha még elszorult a torkom, de az, amit az állatvédelemben először meg kell tanulnod, hogy nem segíthetsz mindenkin. Megmenthetsz egy évben 200-500 kutyát, de minden kutya mellett ott van másik három, akin nem tudsz segíteni. Mert nincs neki hely, már nincs több pénz, nincs ember, aki fogja a póráz végét…és nemet kell mondanod. Ott kell hagynod, és reménykedhetsz, hogy jön majd más, egy másik egyesület, egy gazdi, egy csoda, ami megmenti őt. Mert te nem teheted, nem menthetsz meg mindenkit. El sem hiszitek, milyen kevés idő kell ahhoz, hogy már könnyek nélkül fogadd azt a kutyát, akinek a saját “gazdája” törte szilánkosra a lábát, akit egy dobozban az út szélére tettek, akit egész életében láncon tartottak. Rezzenéstelen arccal veszed ki a kutyát a disznóólból, a benzines hordóból, és csak arra koncentrálsz, hogy neki már jobb lesz, neki sikerült, még épp időben. Ő még megtudhatja, hogy milyen az igazi gazdis élet.
De néha nem sikerül. Nem az a legnagyobb veszteség, akit nem fogadhatsz be, akinek nem adhatsz új esélyt, hanem az, amikor elkésel. Mert akkor úgy sírsz mint egy gyerek, mikor mindent megteszel, és mégsem sikerül, mikor orvosoknál töltöd minden idődet, infúziót csöpögtetsz, és imádkozol és reménykedsz…és mégsem sikerül. Ebben nincs enyhülés, ez sosem lesz könnyebb. Elveszthetsz egy évben két kutyát, vagy egy héten négyet, lehet tizenéves öreg vagy néhány hetes kölyök, ugyanúgy belehalsz. Úgy siratod, mintha a te kutyád lenne, mert az is. Mert nem kellett senkinek, vagy a saját “gazdája” csapta az utcára, de volt egy egyesület, egy csapat, akinek fontos volt, aki harcolt érte, és aki megsiratta, mikor elment. A rettenetet könnyen megszokod már, de a kudarcba még mindig belehalsz kicsit.
Mikor először voltam gyepmesteri telepen, sírtam. Akkor tavasz volt, most ősz van. Évek teltek el. És már megint nem segítek. Újra csak nézem a kutyák fotóját az interneten, és meghasad a szívem, és segíteni szeretnék, fogni a póráz végét, vagy fotózni, tenni valamit. És nem teszem. Csak írok egy blogbejegyzést, és remélem, hogy te, aki olvasod, te majd végigmész ezen az úton. Hogy megfogod egy póráz végét, ha kell. Mert mindig van kutya, aki segítségre vár. Csak Emberből van kevés.”
– Judit –
Ez nagyon szép.
Fogtam én is a póráz végét két évig. Sok idő kellett ahhoz elteljen, hogy ne sírjak. Sokszor nagyon szégyenlem, hogy a kétlábú fajhoz tartozom. Eljutottam arra a szintre, hogy nem nagyon szeretek ismerkdni, félek az emberektől, attól félek, hogy milyenek. Aki nem állatbarát azt kerülöm. Szerencsére a baráti köröm mind állatbarát és együtt fogtuk a póráz végét. Sokan elitélnek azért, ha azt mondom, hogy nem szeretem az embereket. Igen ez áltlánosítás ami gond, de akkor sem szeretem. Sokkal jobban érzem magam állatok körében. Lehetnek kutyák, macskák, tyukok, tehenek, stb. Mellettük nyugodtnak, jókedvűnek érzem magam. Lassan eljön az ideje annak, hogy itt is foghassam a póráz végét. Judit, Te szerintem sok embernek példaképe vagy 🙂
Én is megfogtam a póráz végét…önkéntes vagyok…és baromi büszke a munkámra és a munkatársaimra akit éjt nappallá téve az állatokért küzdenek…de mikor meghallottam a történetüket engem is elfogott a sírás és azonnal magamhoz öleltem őket 🙂
Nekem sohasem volt erőm elmenni egy gyepmesteri telepre vagy menhelyre. Gyáva vagyok. Már a képeken is sírva fakadok, amikor látom azt a sok kutyát a rácsok mögött. 2 éve, mióta ideiglenesben vannak nálam vizslák, már többen hívtak, hogy menjek ki néha Tárnokra sétáltatni. De ahhoz is gyáva vagyok, nem merek, mert tudom, hogy csak végig bőgném az egészet. Mert hogy nézzek egy kutya szemébe, amikor elviszem sétálni, játszok Vele, kap egy illúziót és utána vissza kell tenni a rácsok mögé. Képtelen lennék elviselni. Egyetlen egyszer voltam Tárnokon, amikor az egyik ideiglenesünket onnan hoztuk el. Akkor sem mertem bemenni, csak kint vártam meg, amíg kihozzák. Egy pillanat volt csak amíg kinyílt az ajtó, csak addig láttam be, de nekem már az is sokkoló volt. És nem tudom megszokni a hozzám kerülő kutyák sokszor borzalmas testi és lelki állapotát sem. Nem tudom, mennyi idő kell hozzá, hogy valóban könnyek nélkül tudjam fogadni, de még mindig nem megy. És bár tudom, hogy nem menthetek meg minden kutyát, de nagyon rosszul érzem magam, amikor olvasom a sok segítségkérő posztot, és legszívesebben mennék, segítenék, de nem tudok, nem tehetem meg. Annak az egynek, aki éppen nálam van, megpróbálom a legtöbbet megadni, közben megszakad a szívem a többiért, aki nem kaphatja meg ugyanezt.
Itt nálunk a menhelyen van olyan lehetőség, hogy elmehetsz és egy kicsit játszhatsz a kutyákkal, megsétáltathatod őket. Egyetlen okból nem megyek. Milyen érzés lehet annak a kutyának, hogy megszeretgeted, pórázt raksz rá, de aztán visszaviszed a ketrecbe, és otthagyod, és talán hetekig nem tudsz visszamenni, hogy meglátogasd? Reményt adsz neki, aztán egy óra múlva el is veszed tőle, és ő ezt nem érti. Nem magyarázhatod el neki, hogy csak a szürke hétköznapjait akartad feldobni. Én is tudom, milyen a remény és az elvesztés. Hát ezért nem megyek.
A harmadik kutyánkat temettük januárban, a lányom szinte belehalt a fájdalomba. Egy hónap múlva Vácról kihozott egy nagyon sovány, kopaszodó, beteg kis foxikeveréket, ugyanolyat mint amit nemrég eltemetett. Azóta a súlyos betegség kezelése minden idejét elveszi,állandóan retteg, hogy nem gyógyul meg, meghal szegény:( Igy is lehet segíteni, de ez bizony nagyon fáj akkor, ha hiába való lesz:(
Sírtam a blogon is, de a kommenten is. Békét és nyugalmat kívánok a lelkedbe. Örömet majd a kutya hoz a mindennapokba. Nekem a férjem halálát követően lett kutyám 50 évi vágyakozás után. Eddig mindig a más kutyáját szerettem, mert nekem nem lehetett. Koksz most lesz 5 éves áprilisban. Elfoglalja a mindennapjaimat.
!!! “Iszom” szavaid! !!!
Megkönnyeztem a blogodat – ismerem az érzést is.
Jelenleg két kutyánk van – a harmadikat nem régen
temettük el, 16 évesen halt meg egy kis uszkárom……Szeretem az állatokat, különösen a kutyákat – kicsi gyerekkorom óta, mindig is volt kutyám. Most az elhunyt fiam helyett szeretgetem az ő volt kutyáját. Szívmelengető de egyben borzalmas érzés is……ő maradt meg nekem belőle.
Én mondom Neked, hogy nagyon szerencsésen választottátok egymást – szép és hosszú gazdis évek elé néztek. <3
Ez nagyon szepre sikeredett. Hadd kerdezzem meg, melyik szervezeten keresztul segitettel, es miert hagytad abba?
Kedves Judit!
Hasonló ez ahhoz, mint amikor megtér valaki.
Éltem az életem, van 2 éve egy cicám, de sosem gondolkodtam azon, milyen lehet egy menhely, vagy hogy egyáltalán létezik gyepmesteri telep.
És amióta állattartó lettem a gyerekem rimánkodására, /mellesleg hevesen, 2 évig tiltakoztam ellene/valami megváltozott bennem.
Én még nem voltam menhelyen, de sírtam amikor olvastam az írásod.
Úgy érzem, megyek azon az úton, ami ahhoz a bizonyos pórázhoz vezet. Segíteni akarok.
De olyan tudatlan vagyok e téren.
Most Németo.ban élek. Remélem, nem sokáig.
Így, innen mit tehetnék? Kérlek, adj tanácsot!
Válaszod előre is köszönöm.
Tímea
Megfogtam egy póráz végét egy menhelyen. Életem legjobb döntése volt. Azóta befogadtam egy önként jelentkező macskát is, pedig pici ház, kicsi udvar…
Körülöttem paloták, és park méretű udvarok, de mind üres. Miért?
Fogom a póráz végét, ezzel együtt rengeteget tanultam Tőle……Bizalom, feltétel nélküli szeretet, ragaszkodás, együttérzés. Neki az összes hibámmal egyött is tökéletes vagyok és szerinte lehet engem szeretni.
Gyepmesteri telepen csak akkor voltunk amikor elveszett a vizslánk és kerestük. Soha nem lett meg, a szívünk egy darabja elveszett vele. A menhelyen jártunk és ott kiválasztott bennünket egy kutyus, akit hazahoztunk. Rögtön úgy alkalmazkodott hozzánk mintha mindig velünk lett volna. Póráz nélkül kisétáltak a férjemmel a kocsihoz, beszállt a kocsiba, büszkén ült az ülésen, de folytak a könnyei amikor elindultunk vele. Én is sírtam, hogy a többi kutyát ott kellett hagyni. Azóta Dézink már az örök mezőkön szaladgál, mert már sok év eltelt, hogy velünk élt, de egy darabot elvitt magával a szívünkből.
….az én Gadim egyszer tudott elmenni, sírt, többet nem ment, azóta csak küldi a tápot, segít pénzzel..
Nem mindenkinek megy, amit a Te Gazdid már megtett…nos, sajnos sokak nem is “tudják”, hogy léteznek megmentésre szoruló kutyák….
Én megfogtam egy póráz végét, örökre. A végén egy kapkodós, bizalmatlan vizsla volt, aki immár boldog. Velem együtt!
Mikor eloszor voltam varosban, sirtam.